Thursday, June 7, 2012

Від діялогу до порозуміння

Незагоєна історія має властивість повторюватись...

З огляду на останні події в Україні можна зробити висновок, наскільки важливими є зараз кроки до суспільного порозуміння щодо питань державного значення, особливо тих, які зумовлені чи певним чином пов’язані з нашим історичним минулим та його сприйняттям. Відсутність порозуміння або ж конструктивного діялогу в суспільстві щодо гострих, неоднозначних або не до кінця досліджених чи оприлюднених тем завжди було благодатним ґрунтом для маніпуляцій.

17-20 травня 2012 р. на Львівщині в рамках проєкту «Україна активна: загоєння минулого» відбувся чотириденний семінар-діялог для МГО «Основи свободи» та дружніх організацій з України та Румунії на тему історичної пам’яті та загоєння минулого.

В основі діялогу лежали такі принципи, як повага до права кожної людини на власне бачення світу; пошук порозуміння за принципом: ЩО правильно, а не ХТО правий; пізнання минулого через життєві історії; розуміння того, що побудова майбутнього основана на засадах відповідальности за минуле; усвідомлення, що зміни потрібно починати з себе. Модерували діялог представники «Основ свободи» з Румунії та України - Діана Дамша та Олена Кашкарьова.

У семінарі взяло участь 18 активістів з різних міст та регіонів України: Києва, Харкова, Миколаєва, Одеси, Тернополя, Львова, Хмельницької обл., Луганської обл., Криму, а також кілька представників з Бая-Маре (Румунія) та учасниця з м.Тирасполя (Придністровська Молдовська республіка). Така широка географія учасників, а також щире бажання будувати конструктивний діялог принесли свої плоди. Впродовж чотирьох днів вдалося створити по-справжньому дружню атмосферу серед учасників діялогу, а також налагодити якісне та ефективне спілкування про наболіле і не тільки.

Перший день семінару звичайно ж почався з презентації проєкту «Україна активна: загоєння минулого», цілей діялогу та представлення учасників. Цей день було відведено на підготовку до діялогу, тлумачення самого поняття «діялог», вправи на побудову довіри, вміння слухати та інтеграцію учасників поміж собою.

На другий день діялогу учасники мали можливість послухати доповідь історика та журналіста з Харкова Олександра Зінченка про конструктор та функціонування колективної історичної пам’яті. Також учасники виконували вправи на розуміння ідентичности, малювали та презентували свої родинні дерева у маленьких групках. Завершився другий день семінару спільним переглядом та обговоренням тематичного фільму «Щасливого Різдва» (2005) – французької воєнної драми на основі реальних подій.

Одним з найбільш насичених видався третій день діялогу: учасники мали завдання провести невеличке дослідження на тему, яка їх цікавить. Вони самостійно формулювали тему і проводили інтерв’ю серед инших учасників відповідно до встановлених правил. З-поміж инших було піднято теми історичних стереотипів, кримських татар, УПА, міжетнічних шлюбів, сучасних кордонів України, молдовсько-придністровських стосунків, радянських свят, національної самоідентифікації. В ході цього маленького дослідження кожен учасник зміг подивитися на свою тему очима кожного з респондентів і таким чином розширити, збагатити своє бачення проблеми, а також потренувати своє вміння слухати і чути. Що важливо, кожен з учасників діялогу запропонував низку рішень сформульованих проблем. Попри насичений графік семінару після презентації звітів про міні-дослідження вдалося знайти час і для вечірньої прогулянки середмістям Львова, продовжити розмови у львівських кав’ярнях і парках.

В останній день діялогу було підбито підсумки усіх попередніх днів та проведено неформальну презентацію книги життєвих історій «Відпущення», взятих під час першого етапу проєкту «Україна активна: загоєння минулого» 2010-го року. Кожен учасник діялогу отримав примірник книги у подарунок, разом із записником та футболкою. Наостанок усі мали змогу подарувати символічні запалені свічечки, а також слова вдячности кожному, хто залишив слід у серці під час зустрічі. Сльози на очах учасників свідчили про те, що вдалося досягти тої потрібної глибини спілкування, на якій проявляються щирість та довіра одне до одного – те, без чого не може відбутися повноцінний діялог... Недаремно один (чи то пак одна) з учасниць на самому початку семінару поділилася своїми хвилюваннями: «Боюся, що захочеться повернутися» :)

Далі буде…

Світлини з зустрічі, а також новини проєкту можна побачити на сторінці проєкту у Facebook.

Галина Буньо,
учасниця семінару-діялогу,
упорядниця книги життєвих історій «Відпущення»,
активістка проєкту «Україна активна: загоєння минулого»

All content on this web site, unless otherwise indicated, is licensed under a Creative Commons Attribution CC BY-NC-SA 3.0 License 2019